Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Chmura tagów
Wydrukuj swój własny hologram przy pomocy drukarki atramentowej 0
Wydrukuj swój własny hologram przy pomocy drukarki atramentowej

Hologram pozostaje jednym z najczęściej spotykanych zabezpieczeń na kartach kredytowych, banknotach lub dokumentach. Do tej pory hologramy wykonywano w technologii hot-stampingu lub cold-stampingu. Niezależnie od wybranego sposobu produkcja hologramów stanowi kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Rosyjscy naukowcy zrzeszeni przez Uniwersytet ITMO w Sankt Petersburgu opracowali nowatorską metodę drukowania hologramów. Technologia ta prowadzi do znacznie tańszego i szybszego wytwarzania hologramów tęczowych, które spotkamy we wspomnianych powyżej banknotach czy dokumentach.

Na czym polega wynalazek Rosjan?

Zespół naukowców pod kierunkiem Aleksandra Winogradowa opracował bezbarwny atrament, którego strukturę tworzy nanokrystaliczny dwutlenek tytanu. Tusz bez większych trudności mnożna włożyć do drukarki atramentowej i wydrukować nadruk na specjalnym papierze. Metoda ta pozwala na wydruk folii holograficznych w dowolnym rozmiarze w ciągu kilku minut. Zaangażowany w projekt Aleksander Jakowlew komentuje dzieło, którego pozostaje współautorem – „Konwencjonalny sposób wytwarzaniu hologramu jest niezwykle czasochłonny i składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba stworzyć warstwę główną, która zwykle jest nanoszona laserowo na cienki arkusz światłoczułego polimeru. Następnie polimer jest suszony i czyszczony. Później wzornik jest przenoszony do matrycy metalicznej, która ostatecznie służy do tłoczenia holograficznych mikro wypukłości na powierzchni przezroczystej folii polimerowej”Rozwiązanie choć wygodne i nowatorskie może znacznie ułatwić życie fałszerzy.

Pseudo-hologramy od Xeroxa

W 2003 roku Xerox wprowadził na rynek technologię Glossmark umożliwiającą nanoszenie pseudo-hologramów na wybrany dokument, aby nadać mu autentyczność. Podobnie jak w metodzie opracowanej przez Rosjan tak i tutaj użytkownicy korzystali ze standardowej drukarki. Naniesiony znak mógł zawierać w sobie najróżniejsze informacje np. logo firmy, datę czy imię i nazwisko. Hologramu w żaden sposób nie można było powielić na urządzeniu skanującym. Głównym atutem rozwiązania przedstawionego przez Xeroxa pozostawała prostota i niskie koszty. Być może metodą ambitnych Rosjan zainteresują się giganci działający w branży drukarskiej. Czy tak będzie? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Wpisy powiązane:

- Czujniki linii papilarnych w telefonie można oszukać za pomocą drukarki atramentowej

- Papier magnetyczny Barva - pomysły na wykorzystanie

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium