Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Chmura tagów
Samodzielne rozwiązywanie utrudnień z systemem CISS 0
Samodzielne rozwiązywanie utrudnień z systemem CISS

Doświadczenie, które udało się nam zdobyć za pomocą naszych klientów i aktywnej pracy z drukarkami atramentowymi pokazuje, że 90% wszystkich utrudnień, które mogą powstać w pracy z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) można rozwiązać samodzielnie w warunkach domowych. W tym materiale przygotowaliśmy listę podstawowych utrudnień wynikających z CISS. Te utrudnienia mogą spotkać użytkowników tak naszych systemów CISS, jak również posiadaczy systemów stałego zasilania od innych sprzedawców. Niżej przedstawiamy sposoby na ich rozwiązania. Dla wygody przyswajania materiału wszystkie utrudnienia zostały podzielone na kategorie, w których podano objawy problemu oraz metodę rozwiązania. Mamy nadzieje, że ten artykuł przyda się wszystkim użytkownikom CISS, zarówno obecnym jak i przyszłym.

[product id="1312, 6932, 6932"]

1) Utrudnienia związane z czyszczeniem głowicy

Najczęściej spotykane objawy:

 • Pojemnik na zużyty tusz jest przepełniony;
 • Drukarka automatycznie wykonuje czyszczenie głowicy;
 • Pali się kontrolka pojemnika zużytego tuszu.

Rozwiązanie: ten problem nie jest bezpośrednio związany ze stosowaniem systemu CISS, ale dodaliśmy go do tego artykułu, ponieważ posiadacze CISS zazwyczaj drukują więcej, a to oznacza, że utrudnienia związane z czyszczeniem głowicy mogą pojawiać się częściej. Czyszczenie głowicy drukującej wykonywane z poziomu menu drukarki jest czynnością zalecaną do stosowania w każdej drukarce. Pozwala to udrożnić dysze a także pozbyć się bąbelków powietrza z tuszu. Niekiedy drukarka automatycznie dokonuje takiego czyszczenia w ustalonym odstępie czasowym. Jednak każda drukarka posiada także czujnik zliczający ilość zużytego tuszu. Funkcją takiego czujnika jest podanie odpowiedniego sygnału kiedy pojemnik na zużyty tusz jest przepełniony. Po takim sygnale drukarkę należy wysłać do serwisu w celu opróżnienia pojemnika i wyzerowania czujnika albo zastosować specjalny program do elektronicznego resetowania informacji na chipie pojemnika. Jeśli drukujemy regularnie i bez dłuższych przerw, należy ograniczyć ilość profilaktycznych czyszczeń głowicy. Dodatkowo, zalecane jest zerowanie czujnika zużytego tuszu po zużyciu około 600 ml tuszu.

2) Problemy z tuszem:

Najczęściej spotykane objawy:

 • Przy wydruku testu dysz brakuje jednego lub kilku kolorów (reszta kolorów jest OK). Problem nie ustępuje nawet po kilku czyszczeniach dysz;
 • Podczas druku zapychają się wężyki CISS lub głowica. Są przerwy w druku pewnych kolorów. Problem z czasem ponawia się w wypadku tych samych kolorów;
 • Wydruk poważnie różni się od oryginalnego obrazu na komputerze;
 • Przy druku zdjęć są problemy z rozdzielczością lub jasnymi odcieniami;
 • W pojemnikach z tuszem jest widoczny osad.

Rozwiązanie: wszystkie wymienione problemy są wynikiem niskiej jakości tuszu i nie do końca mogą być związane ze stosowaniem CISS. Przed instalacją CISS należy sprawdzić, czy drukarka jest sprawna i drukuje bezbłędnie, żeby usterki występujące na drukarce wcześniej nie skojarzyć omyłkowo ze stosowaniem CISS. Obecnie jest mnóstwo producentów tuszu o różnej jakości, w tym również typu "no-name", najczęściej tanich od produktów markowych (InkTec, Barva, Static Control, OCP oraz in). Większość tanich tuszy ma dodatkowo problem z utrzymaniem stałych parametrów jakości druku (tusze z różnych partii tego samego producenta dają inną jakość wydruków, najczęściej mają inne odwzorowanie barw). Jeśli kupujesz CISS u jednego sprzedawcy a tusze do napełnienia u drugiego, to musisz przetestować tusze. Niestety, jeśli nie masz dostępu do laboratorium chemicznego, test na podstawie obserwacji objawów wtórnych zajmie trochę czasu. Musisz upewnić się, że przy stosowaniu wybranego tuszy nie powstanie żaden z poniższych objawów:

 • Tusze nie zapchają przewodów w ciągu 6 miesięcy;
 • W pojemnikach nie pojawi się osad w ciągu 3 miesięcy;
 • Nie będzie przerw kolorów spowodowanych zapchaniem dysz w ciągu 1 miesiąca;
 • Na testach dysz nie będzie rozerwanych linii lub braku kolorów w ciągu 15 dni;
 • Jeśli po 15 dniach mamy do czynienia z przerwanymi liniami na teście dysz, problem nie  powinien pojawić się w ciągu 5 dni po dokonaniu czyszczenia dysz.

Celem uniknięcia tego rodzaju utrudnienia, do napełniania CISS zalecamy stosować tylko markowe, fabrycznie rozlewane tusze znanych producentów z datą produkcji i terminem ważności na opakowaniu. W naszej ofercie znajdziesz tusze trzech producentów, jakość druku na których jest niepodważana i powszechnie uznawana.

[product id="4388, 1662, 3525"]

3) Problemy z przeniesieniem kolorów

Najczęściej spotykane objawy:

 • Ciemne kolory na wydrukach;
 • Wydruk znacząco się różni of oryginalnego pliku lub ma całkowicie inne kolory.

Rozwiązanie: sprawdź ustawienia druku, jaka jakość druku została wybrana. Jeśli jakość druku jest ustawiona poprawnie, wykonaj wydruk testowy (test dysz). Jeśli na wydruku masz rozerwane linie, zrób czyszczenie dysz. Jeśli po trzech czyszczeniach problem nie ustępuje, należy odpowietrzyć kartridże systemu CISS.

Jeśli wydruk testu dysz jest prawidłowy, zrób wydruk bloków kolorowych (ilość bloków zależy od ilości kolorów stosowanych w twojej drukarce) i porównaj wydruk z oryginałem. Jeśli zauważysz poważne różnice, sprawdź czy kolorowe kartridże w karetce drukarki zostały włożone w poprawnej kolejności. Jeśli kartridże są włożone w złej kolejności, wyjmij kartridże i ustaw w odpowiedniej kolejności, zgodnie z opisem umieszczonym na karetce drukarki.

4) Problemy z mocowaniem wężyków CISS w drukarce

Najczęściej spotykane objawy:

 • Podczas druku wężyki systemu zahaczają o wewnętrzne mechanizmy drukarki
 • Problem z mocowaniem wężyków

Rozwiązanie: wężyki CISS nie mogą zamocowane luźnie. Dostosuj długość wężyków tak, żeby nie blokowały one ruchu głowicy drukującej. W zależności od modelu oraz producenta drukarki, ta czynność jest opisana w instrukcji do systemu CISS i nosi bardzo indywidualny charakter. Najczęściej utrudnienia z mocowaniem wężyków występują w drukarkach Epson, Canon i HP, ale rozwiązać te utrudnienia można bardzo łatwo, wystarczy tylko sprawdzić w instrukcji CISS odpowiednią informację, jak wyregulować wężyki CISS.

5) Problemy związane z dłuższymi przerwami w druku

Najczęściej spotykane objawy:

 • Drukarka była nieużywana ponad miesiąc i nie drukuje odpowiednio po ponownym uruchomieniu;
 • Drukarka nie jest używana regularnie i po kilku miesiącach doświadczasz problemu z jakością druku.

Rozwiązanie: ów problem dotyczy nie tylko drukarek z systemem CISS, również każdej drukarki, używanej rzadko i sporadycznie. Przy nieregularnym stosowaniu drukarki z dłuższymi przerwami istnieją trzy najczęstszych powody problemów:

1. W miejscu, gdzie wężyki CISS znajdują się powyżej poziomu zbiorników, tusz może ściekać z powrotem do zbiorników, co spowoduje pojawianie się bąbelków powietrza w przewodach systemu;

2. W pozycji oczekiwania (w prawej części drukarki) jeśli uszczelka drukarki nie szczelnie przylega do głowicy, powietrze przedostaje się do dysz i wysusza tusz znajdujący się w kanalikach, co prowadzi do wyschnięcia dysz;

3. Przy używaniu drukarki w warunkach wysokiej temperatury, suchego powietrza lub bezpośredniego wpływu promieni słonecznych, tusz w przewodach drukarki odparowuje i wysycha, czym powoduje zapchanie się głowicy.

Żeby rozwiązać ten problem, zrób około 10 wydruków kolorowych bloków różnego koloru i sprawdź czy problem nie został rozwiązany. Następnie włącz funkcję czyszczenia głowicy i w trakcie czyszczenia wyłącz drukarkę z prądu. Otwórz klapę drukarki i ręcznie przeciągnij głowicę tak, żeby zwolnić wnękę w prawej części drukarki i przetrzyj ręcznikiem papierowym uszczelkę głowicy. Następnie wróć głowicę do pozycji początkowej. Sprawdź poziom umieszczenia zewnętrznych pojemników z tuszem. Pojemniki muszą być na tym samym poziomie co głowica w drukarce. Staraj się umieścić drukarkę dalej od okien oraz grzejników tak, żeby nie narażać urządzenie na wpływ promieni słonecznych oraz wysokich temperatur. Jeśli wyżej zalecane czynności nie pomogą, to warto zastosować albo płyn czyszczący do głowic drukujących, albo skontaktować się z najbliższym serwisem drukarek atramentowych.

[product id="1456, 2934, 3063"]

6) Problemy z rozpoznawaniem kartridży

Najczęściej spotykane objawy:

 • Przy założeniu wkładów systemu CISS do karetki drukarki oraz zamknięciu klapki karetki albo skanera, nadal pali się czerwona kontrolka sygnalizująca brak tuszu;
 • Drukarka informuje, że należy wymienić wkłady atramentowe, nie wykonuje żadnych czynności związanych z drukiem.

Rozwiązanie: jeśli mamy do czynienia z nierozpoznawaniem jednego lub kilku wkładów systemu stałego zasilania, to należy przede wszystkim sprawdzić:

 • Czy kartridże są prawidłowo zamontowane w karetce (czy są dociśnięte);
 • Czy chipy są prawidłowo przymocowane do kartridży (nie ma przekrzywień, lub chip nie wypadł z mocowania);
 • Czy ramka chipów nie jest zdeformowana;
 • Czy chip nie jest uszkodzony.

Są również indywidualne utrudnienia, charakterystyczne dla drukarek konkretnych producentów, rozwiązania których przedstawiamy niżej:

Drukarki Epsonnajczęstszym powodem utrudnień z rozpoznawaniem kartridży CISS jest niedociskanie kartridży w karetce do końca. Drukarka nawiązuje kontakt z kartridżami CISS poprzez dotknięcie styków-odbiorników danych w karetce/głowicy, a chipami na kartridżach CISS. Brak dociskania kartridży CISS do końca powoduje brak dotknięcia tych dwóch elementów, co powoduje brak rozpoznawania kartridży CISS. W zaistniałej sytuacji należy wziąć moduł z kartridżami CISS i za pomocą obu rą włożyć je do karetki, dociskając każdy kartridż po kolei do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia zatrzasków na kartridżach. Po usłyszeniu kliknięcia zatrzasków można jeszcze raz profilaktycznie docisnąć palcem każdy kartridż oraz popchnąć je lekko do przodu. Następnie trzeba zresetować chip systemu CISS: nad kartridżami umieszczony przycisk do resetowania, należy zacisnąć go i utrzymywać przez 5 sekund 2 razy pod rząd. Po dokonaniu resetowania zamykamy klapkę drukarki i czekamy na jej dalsze komunikaty.

Drukarki Brotherwkłady do starszych pokoleń drukarek Brother w ogóle nie mają w sobie chipów elektronicznych. Tylko w nowych pokoleniach wkładów, zaczynając od serii LC123 oraz LC223, są obecne chipy elektroniczne, które działają na podobnej zasadzie jak w drukarkach Epson - chip dotyka styków w drukarce i w taki sposób nawiązuje się kontakt pomiędzy drukarką a wkładem atramentowym. Zdarzają się sytuacje, że pojedyncze chipy na kartridżach systemu CISS są umiejscowione troszeczkę głębiej niż trzeba. W takiej sytuacji trzeba podważyć mocowanie, w którym jest umieszczony chip na kartridżu i podnieść go ciut wyżej. W 99% przypadków ten sposób jest skuteczny.

Drukarki Canonzdarzają się sytuacje, że drukarki nie rozpoznają pojedynczych wkładów CISS. Wtedy należy podnieść wkład, którego drukarka nie rozpoznaje, sprawdzić czystość chipa oraz jego odpowiednie usytuowanie na kartridżu (w tym samym kierunku, jak i na pozostałych rozpoznawanych przez drukarkę kartridżach), ułożyć chip odpowiednio, jeśli jest obrócony górą w dół i ponownie założyć kartridż do drukarki.

Drukarki HP: najbardziej prostym, a zarazem problemowym jest stosowanie systemów CISS w drukarkach HP (Hewlett Packard). Jeśli drukarka HP nie rozpoznaje jednego, lub kilku wkładów systemu CISS, to należy wyjąć wszystkie wkłady CISS z drukarki, zakładając z powrotem stosowane wcześniej tusze, które drukarka rozpoznawała. Po ich wykryciu przez drukarkę, należy wyłączyć drukarkę, wyjmując wtyczkę z gniazda sieciowego na 5-7 minut. Ta czynność zresetuje powstałe błędy, zapisane na dysku drukarki podczas zakładania kartridży CISS. Czas ten możemy poświęcić na sprawdzenie, czy problem nie kryje się w chipach CISS: sprawdzamy ich odpowiedniość względem kolorów, numerów oryginalnych wkładów do stosowanej drukarki, odpowiednie ich usytuowanie na kartridżach. Po włączeniu drukarki ponownie zakładamy kartridże CISS do drukarki i czekamy na dalsze komunikaty.

Podsumowując, chcemy również zwrócić uwagę na otwory odpowietrzające, które są ulokowane na każdym zbiorniku systemu CISS w okolicy otworów do napełniania. Żeby system CISS działał prawidłowo, po napełnianiu systemu CISS tuszem, otwory odpowietrzające należy otworzyć. Jeśli tego nie zrobimy, drukarka będzie rozpoznawać wkłady atramentowe, ale nie będzie wydawać tuszy na papier.

Mamy nadzieje, że te porady pomogą rozwiązać większość zaistniałych utrudnień związanych z instalacją i stosowaniem systemów CISS, a twoja drukarka wyposażona w ten cudowny wynalazek, będzie długo cieszyć Cię jakościowym i ekologicznym drukiem. Z resztą z tego system CISS słynie - obniżenie kosztów posiadania drukarki, swoboda wyboru tuszu do napełniania oraz druk ekologiczny, możliwy dzięki chipom resetującym.

Wpisy powiązane:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium