Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Chmura tagów
Produkty wybrane dla Ciebie
Czym jest aktualizacja firmware drukarki? 0
Czym jest aktualizacja firmware drukarki?

Firmware drukarki, co to jest?

Firmware drukarki jest oprogramowaniem umieszczanym w urządzeniach drukujących, które pomaga uruchamiać i sterować funkcjami tego urządzenia. Sterowanie, monitorowanie oraz wymiana informacją z urządzeniem elektronicznym odbywa się właściwie przez firmware.

Za pomocą podłączenia urządzenia do komputera większość typów firmware’ów można zaktualizować.  Producenci drukarek często korzystają z możliwości aktualizacji firmware w celu naprawienia błędów  lub polepszenia funkcjonalności drukarki. Tym nie mniej, ponieważ firmware ma również wpływ na działanie materiałów eksploatacyjnych, producenci drukarek często nadużywają tej funkcji w celu zmiany funkcjonalności lub blokowania zamiennych chipów na materiałach eksploatacyjnych.

Skala nadużycia aktualizacjami firmware drukarek

Udowodniono, że 9 producentów drukarek na szeroką skalę wykorzystuje aktualizację firmewaru do „optymalizacji” funkcjonalności chipów na kartridżach. Dla przykładu, w ciągu tylko 2015 roku Samsung dokonał aż 270 aktualizacji firmware’u do swoich drukarek laserowych, HP, Brother oraz Epson z kolei odznaczyli się wspólnie 90 aktualizacjami oprogramowania na drukarkach atramentowych. Co raz częściej na rynku materiałów eksploatacyjnych mają miejsce „trzęscienia” wywoływane aktualizacja firmware do drukarek. Według danych producenta zamiennych chipów do tuszy i tonerów, firmy Apex, co roku  producenci aktualizują firmware prawie w 60% najlepiej sprzedających się drukarek.

Firmware – zagrożenie dla rynku materiałów eksploatacyjnych

Producenci alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek już są przyzwyczajeni traktować aktualizacje firmware jako potencjalne ryzyko swojego biznesu. Tym nie mniej nikt nie może oszacować jak duże  jest to ryzyko. Nikt nie potrafi sobie wyobrazić co będzie się działo, jeśli producenci drukarek postanowią dokonać aktualizacji firmware na wszystkich drukarkach jednocześnie.

Uderzy to nie tylko w producentów chipów, firmy trudniące się produkcją i regeneracją kartridży i dystrybutorów lecz także i w użytkowników końcowych. Mało który łańcuch dostaw potrafi wytrzymać cios w postaci drastycznego napływu zwrotów, odszkodowań oraz kosztów utylizacji wyprodukowanych tuszy. Nic więc dziwnego, ze cały rynek materiałów eksploatacyjnych traktuje obecnie aktualizację firmware drukarek jako największe zagrożenie dla siebie.

Można też zrozumieć i producentów drukarek, którzy używają aktualizacji firmware jako narzędzia do ograniczenia rynku zamienników. W epoce Internetu jest o wiele łatwiej przepchnąć małą aktualizacje firmwaru niż pozywać w sadach przeciwko rzeszy dużych i mniejszych producentów zamienników.

Wiele firm działających w sektorze zamienników do drukarek bardzo poważnie traktuje zagrożenie aktualizacji firmware. Nie brakuje jednak i takich, co lekceważą ten czynnik. Paradoksalnie jednak, że wśród ostatnich znajdują się także sami producentów drukarek. Tak, doświadczenie z ostatniej „globalnej” aktualizacji, dokonanej przez HP we wrześniu 2016 roku pokazuje, że podobne zagrywki negatywnie wpływają na wybór drukarki przez użytkowników końcowych dla których dostępność alternatywnych materiałów eksploatacyjnych jest jednym z najważniejszych parametrów.

Wpisy Powiązane:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium