Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Chmura tagów
Produkty wybrane dla Ciebie
HP Color LaserJet CP5225 – Odpowiednia drukarka dla architekta? 0
HP Color LaserJet CP5225 – Odpowiednia drukarka dla architekta?

HP Color LaserJet CP5225 – Odpowiednia drukarka dla architekta?

Dużą część naszych klientów stanowią biura projektowe oraz zawodowi architekci. Dlatego, kwestia wyboru drukarki do biura projektowego jest poruszana w naszej firmie prawie codziennie. Tak samo często pada pytanie o tym czy drukarka HP Color LaserJet CP5225 byłaby odpowiednią do stosowania w biurze projektowym. Z tego powodu, postanowiliśmy przygotować artykuł, który zaprezentuje doświadczenia naszych klientów z tym modelem.

Dlaczego HP Color LaserJet CP5225 jest tak popularnym modelem?

Jeżeli przeanalizujemy statystyki sprzedaży drukarek na całym świecie, na tle ogólnych spadków w branży drukarek, segment laserowych drukarek formatu A3, na przestrzeni ostatnich kilku lat, sukcesywnie pnie się w górę . HP Color LaserJet CP5225 jest dobrą ilustracją tego zjawiska. Dlaczego tak się dzieje?

Niestety, tak jak już pisaliśmy w innych naszych postach, podejmując decyzję o zakupie drukarki, użytkownicy kierują się przede wszystkim jej ceną, parametrami technicznymi oraz kosztem materiałów eksploatacyjnych, a nie całkowitym kosztem posiadania sprzętu. HP CP5225 ma dość niską cenę jak dla kolorowej drukarki laserowej. W dniu dzisiejszym, ten model można nabyć już za 4500 brutto. Dodatkowej atrakcyjności tej cenie nadaje format A3 dla wydruków kolorowych. Poza tym, producent deklaruje:

  • miesięczne obciążenie drukarki na poziomie 75 000 wydruków,
  • wydajność tonerów na poziomie 7 000 wydruków
  • szybkość druku w kolorze na poziomie 20 stron na minutę.

To wszystko wynosi HP Color LaserJet CP5225 na wydajnościowy poziom dużych kombajnów laserowych, ale w o wiele niższej cenie. Ponad to, na rynku już są dostępne sprawnie działające zamienniki do tej drukarki, cena których wynosi połowę kosztu zakupu oryginalnych tonerów HP. Te wszystkie fakty napędzają sprzedaż HP CP5225, nabywcami której najczęściej stają się architekci.

[product id="6451, 6445, 6448, 6454"]

Jak wygląda codzienna eksploatacja HP Color LaserJet CP5225

W tym poście pominiemy kwestie kosztów eksploatacji, które każdy użytkownik może osobiście wyliczyć za pomocą instrukcji kalkulacji całkowitego kosztu posiadania drukarki (TCO), umieszczonej w postach powiązanych. Skupmy się natomiast na kwestiach technicznych.

Dużo biur projektowych, architektonicznych oraz agencji graficznych kupuje ten model w celu uniwersalnej eksploatacji. Do HP CP5225 można dokupić dodatkowy podajnik na papier, dzięki czemu można ją używać jednocześnie do druku zwykłych dokumentów biurowych formatu A4 oraz wydruków formatu A3.

O ile z dokumentami biurowymi oraz prostą grafiką formatu A4 drukarka sobie jeszcze radzi, to puszczając na wydruk grafikę o większym zapełnieniu kartki lub wydruk formatu A3, użytkownik, w najlepszym wypadku może liczyć się ze znaczącym spowolnieniem druku. Zamiast deklarowanych 20 stron na minutę otrzymujemy szybkość poniżej 10 stron. Jednak częściej, przy próbie wydruku grafiki/zdjęć lub czegokolwiek w formacia A3, drukarka po prostu się wiesza i jest bardzo ciężko po tym przywrócić sprzęt do normalnego funkcjonowania. To jest największą słabością tego modelu, aczkolwiek nie jedyną...

Słabe punkty HP Color LaserJet CP5225

Niewydajna pamięć drukarki

Wymieniony wyżej problem z HP Color LaserJet CP5225 jest spowodowany bardzo słabą pamięcią drukarki. Dlatego, co raz, puszczając wydruk formatu A3, użytkownik otrzymuje komunikat z błędem dotyczący zapełnionej pamięci lub zbyt małej ilości pamięci.

Odwzorowanie kolorów przez sterownik.

HP CP5225 jest wyposażona w technologię ImageREt, która ma na celu fizyczną rozdzielczość drukarki 600x600 dpi poprzez cyfrową obróbkę pliku „wyciągać” do wizualnej rozdzielczości 3600x3600 dpi. O ile w innych modelach drukarek HP ta technologia pokazuje dość dobre wyniki, w CP5225 takie „manipulacje” z plikiem powodują zaburzenie kolorów. W efekcie, odwzorowanie rzeczywistych kolorów z pliku na rzeczywistym wydruku jest na bardzo niskim poziomie.

Krótki termin archiwizacji dokumentów

Problem z archiwizacją jest typowy dla wszystkich drukarek laserowych, aczkolwiek biura projektowe, odczuwają go bardziej dotkliwie niż inne firmy. Wydruki, wykonane na drukarce laserowej mają to do siebie, że proszek tonera, którym wydruk jest naniesiony na kartkę, po pewnym czasie się wykrusza. Najszybciej, do wykruszenia dochodzi w miejscu zgięcia kartki. Dlatego plan lub projekt, wykonany w formacie A3, który jest składany i przechowywany w archiwach urzędów jest narażony na ryzyko zniekształcenia. Może dojść do sytuacji, kiedy przy kontroli urzędowej po kilku latach okaże się, że na planie w miejscu zgięcia kartki zamiast ciągłej linii okaże się linia przerwana.

Wszystkie te problemy dyskwalifikują HP Color LaserJet CP5225 jako drukarkę do stosowania w biurze projektowym, architektonicznym lub agencji graficznej.

Jak sobie radzić z problemami  HP Color LaserJet CP5225

Na początku, należy wspomnieć, że CP5225 już ma model następczy, w którym te problemy (poza archiwizacją) zostały rozwiązane. Jest to model HP Color LaserJet Enterprise M750. Natomiast cena M750 wynosi już 9-12 tysięcy złotych. Co prawda są już zamienniki tonerów HP 650A, stosowanych w tej drukarce aczkolwiek nawet przy stosowaniu zamienników, całkowity koszt posiadania tego modelu jest zbyt wysoki. Tym bardziej, że o wiele tańszym kosztem można eksploatować bardzie zaawansowane technologicznie atramentowe drukarki formatu A3.

[product id="7599, 7598, 7600, 7601"]  

Rozwiązywanie problemów z w HP Color LaserJet CP5225

Dokupienie rozszerzenia pamięci

Najbardziej skuteczny sposób na niwelowanie problemów z pamięcią w tym modelu jest dokupienie rozszerzenia pamięci o 256 mb. Tym nie mniej należy w tym przypadku liczyć się z wydatkiem kolejnych 1500 złotych

Reset NVRAM

Jeśli mamy problem z zawieszeniem się drukarki wskutek błędu dotyczącego małej ilości pamięci, czasem może pomóc reset pamięci podręcznej NVRAM.

Żeby zresetować NVRAM, wykonaj następujące kroki:

  1. Wyłącz drukarkę;
  2. Wciśnij strzałkę w prawo jednocześnie z przyciskiem X i przytrzymaj;
  3. Przytrzymując przyciski, opisane w punkcie wyżej, wciśnij przycisk włączenia;
  4. Trzymaj przyciski do momentu pojawienia się na wyświetlaczu napisu „Permanet storage init”
  5. Odpuść przyciski i zaczekaj aż urządzenie się zresetuje.

Rozwiązywanie problemów z gwarancją

Niestety, ze względu na wyżej opisane problemy często musimy korzystać z gwarancji producenta. Z doświadczenia naszych klientów wynika, że ten model w większości przypadków nadaje się do wymiany. Zgodnie z art. 581 k. c. producent jest zobowiązany w takim przypadku dostarczyć nabywcy rzecz wolną od wad. Natomiast, rzadko kiedy chodzi o fabrycznie nową drukarkę. Najczęściej zamiast nowego sprzętu, klient otrzymuje drukarkę refabrykowaną (używaną), co zresztą jest omówione w warunkach gwarancji HP. Jeśli drukarka została zakupiona na fakturę, musimy po prostu zaakceptować ten fakt. Natomiast, gdyby drukarka była zakupiona na osobę fizyczną – konsumenta, nabywca ma prawo odwołać się i zażądać wymiany na fabrycznie nowy sprzęt z nową gwarancją. Dlatego, jeśli już z jakiegoś powodu jesteśmy zmuszeni nabyć HP Color LaserJet C5225, warto rozważyć czy nie będzie bardziej opłacalnym nabyć drukarkę jako osoba prywatna.

Podsumowanie

Podsumowując doświadczenie naszych klientów z drukarka HP Color LaserJet C5225 można dość do wniosku, że ten model może być dobry dla firmy, zapotrzebowanie, której na druk w formacie A3 ogranicza się do prostych wydruków z minimalna ilością grafiki. Natomiast, kompletnie nie nadaje się ona do stosowania w biurach projektowych, firmach budowlanych, architektonicznych lub agencjach reklamowych czy graficznych.

Poza tym, warto pamiętać, że kolorowe drukarki laserowe formatu A3 to jest rozwiązanie za pomocą którego producenci laserówek, próbują wejść „przez tylne drzwi” do branż, w których od lat królują drukarki atramentowe lub plotery. Te próby są nie rzadko bardzo skuteczne ze względu na powszechny mit o tym, że drukarki atramentowe są drogie w eksploatacji, głośne i wolne, który przez dekady był podsycany agresywną sprzedażą tak zwanych plujek na 2 kartridża. Koszt wydruku 100 stron z prędkością 10 stron na minutę w tych modelach nie rzadko przekracza wartość nowej drukarki.

Jeśli jeszcze nie masz rozeznania na rynku i dopiero szukasz drukarki do biura projektowego, zachęcam dla przykładu porównać parametry HP Color LaserJet CP5225 z parametrami atramentowej Epson WorkForce WF-7210 i przeliczyć całkowite koszty posiadania obu modelu za pomocą tej instrukcji. Zapewniam, że po takiej czynności Twoje oczy „otworzą się” na wiele rzeczy o których wcześniej nie wiedziałeś.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub masz dodatkowe pytania odnośnie kwestii omawianych w tym artykule, zachęcam do mailowego kontaktu ze mną baszynski.o@alc-print.pl

[product id="5740"]

Wpisy powiązane:

Jak wybrać drukarkę do biura? - Licząc jej całkowity koszt posiadania!

Jak tanio drukować na oryginalnych tonerach HP? Oszczędzaj nawet 50% na tonerach OEM.

Kolorowe drukarki laserowe. Kiedy warto kupić?

Laserem czy atramentem? Jaką drukarkę wybrać?

Programy Zarządzania drukiem (Managed Print Software) - co to jest?

Szybkość drukarki: PPM a IPM. Na czym polega różnica?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium