Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Produkty wybrane dla Ciebie
Jak tanio drukować na oryginalnych tonerach HP? Oszczędzaj nawet 50% na tonerach OEM. 0
Jak tanio drukować na oryginalnych tonerach HP? Oszczędzaj nawet 50% na tonerach OEM.

Dla wielu użytkowników drukarek HP, możliwość taniego druku zawsze kojarzy się ze stosowaniem zamienników lub nabijaniem (regeneracją) pustych oryginalnych tonerów. A co zrobić, jeśli nie chcemy stracić gwarancji na drukarkę, lub umowa leasingu albo kontraktu MPS jesteśmy zobowiązuje nas kupować wyłącznie oryginalne tonery? Nie ma żadnego problemu, nawet kupując oryginalne tonery HP jest możliwość drukować taniej. Przy tym nie chodzi tu o żadne kombinowania lub próby „oszukać system”. Wystarczy dobrze poznać swoją drukarkę i mądrze dobrać do niej oryginalny toner HP.

Dlaczego wydajemy za dużo na oryginalne tonery HP

W większości przypadków, kupując pierwszy raz nowy toner do drukarki, użytkownicy po prostu wyciągają toner startowy, który był dołączony do nowego urządzenia, sprawdzają jego kod i kupują dokładnie taki sam wkład. I w tym kryje się największy błąd, gdyż kupujemy w taki sposób najdroższy z możliwych oryginalnych tonerów HP. Jeśli dokładnie przeczytamy specyfikację do swojej drukarki, odkryjemy, że do większości drukarek HP oferowane są tonery o różnych wydajnościach. Przy czym, nawet w tych wydajnościach są różne opcje. W szczególności to dotyczy drukarek biznesowych, które są bardzo aktywnie eksploatowane.

Jak poznać wydajność tonera HP i rozróżnić jego opcje?

Żeby zrozumieć jaki typ wydajności ma toner HP, należy zapoznać się z jego kodem. To właśnie ostatnie 1 albo 2 symbole kodu wskazują na wydajność oraz opcje kartridża. Zobaczmy jak należy czytać kody oryginalnych tonerów HP.

I tak, najczęściej kod tonera HP składa się z 6 lub 7 symboli. Dla przykładu możemy użyć tonery do jednej z najbardziej popularnych drukarek biurowych - HP LaserJet M525 Enterprise. Potocznie mówiąc w tym modelu stosuje się tak zwane tonery 55-ki (od liczby wypisanej dużą czcionką na pudełkach tonerów). Natomiast z punktu widzenia technicznego stosuje się tam następujące opcja tonerów:

CE255A – Toner standardowy

CE255X – Toner o podwójnej wydajności

CE255AD – 2-pack tonerów standardowych (nie jest dostępny w Polsce)

CE255XD – 2-pack tonerów o podwójnej wydajności

CE255AC – korporacyjny toner standardowy ((nie jest dostępny w Polsce)

CE255XC – korporacyjny toner o zwiększonej wydajności.

Jak widzimy, do jednej drukarki może istnieć aż 6 opcji oryginalnych tonerów HP i to właśnie końcówka wskazuje na to z jaką opcją mamy do czynienia: standard, zwiększona wydajność, dwu-packi czy wersje korporacyjne. Zobaczmy, czym one się różnią.

Standardowe tonery HP

Standardowy toner HP to jest podstawowy kartridż o minimalnej wydajności. Na to, że mamy do czynienia z tonerem standardowym zawsze wskazuje litera „A” na końcu kodu tonera. Jeśli wrócimy do naszej przykładowej drukarki HP LaserJet M525, to zobaczymy, że toner CE255A ma wydajność 6 000 stron i jest to najmniejsza opcja oryginalnego tonera do tej drukarki

[product id="5208"]

Tonery HP o zwiększonej wydajności

Toner HP o zwiększonej wydajności ma no końcu kodu literę „X”. Taka opcja pomaga drukować trochę więcej i taniej. Jeśli zobaczymy toner CE255X, ma on wydajność 12 500 stron, czyli kupując taki toner, możemy wydrukować więcej niż na dwóch standardowych tonerach, a jednocześnie kosztuje on średnio o 20% taniej niż 2 standardowe tonery HP. W taki sposób za pomocą tonera HP o zwiększonej wydajności można zaoszczędzić około 23% na wydruku jednej strony, w porównaniu do standardowego tonera.

[product id="5209"]

Co to jest dwupak tonerów HP

Dwupak tonerów HP, to rozwiązanie, które zostało zapożyczone z branży FMCG, kiedy tworząc tak zwany bundle kilku produktów i oferując je w niższej cenie, producent zyskuje większy wolumen sprzedażowy. Na to, że mamy dwupak tonerów HP wskazuje litera „D” na końcu kodu kartridża a litera poprzedzająca symbol D wskazuje na to, czy jest to dwupak tonerów standardowych czy tych o wysokiej wydajności.

Jeśli chodzi o naszą przykładową drukarkę HP M525, to w Polsce do niej nie ma dostępnych dwupaków standardowych tonerów, gdyż mogą one „kłócić się” z ofertą pojedynczych tonerów HP o wysokiej wydajności. Dlatego kod CE255AD został wymieniony przez nas na liście wyłącznie w celach demonstracyjnych, żeby pokazać jak wygląda kod dwupaków standardowych tonerów HP do innych modeli drukarek.

Tym nie mniej, szeroko dostępna jest oferta dwupaków tonerów HP o wysokiej wydajności z kodem CE255XD. Ten produkt zawiera 2 pełnowartościowe tonery HP o wysokiej wydajności po 12 500 stron każdy. Cena takiego dwupaku jest około 15% niższa niż cena zakupu dwóch pojedynczych tonerów HP o wysokiej wydajności.

[product id="5211"]

Co to jest korporacyjny toner HP?

Korporacyjny toner HP to jedna z najciekawszych opcji oryginalnych tonerów HP dostępnych na rynku. Biznesowe drukarki HP są najbardziej popularne na całym świecie. Dlatego, pojawiło się wiele producentów, którzy zaczęli oferować wysokojakościowe zamienniki do tych modeli. To spowodowało, że HP zaczął znacząco tracić udziały w rynku materiałów eksploatacyjnych do swoich urządzeń. Szczególnie dotkliwe dla producenta były porażki ofert z oryginalnymi tonerami HP w przetargach do korporacji oraz instytucji państwowych. Poza tym, vendorzy, oferujący swoim klientom drukarki HP w kontraktach MPS potrzebowali bardziej oszczędnego rozwiązania niż standardowe tonery konsumpcyjne. Ze względu na to, HP wypuścił na rynek tak zwaną korporacyjną wersje tonerów.

Są to pełnowartościowe oryginalne tonery HP, lecz posiadają one białe pudełka pozbawione grafiki a jednocześnie mają sporo niższą cenę od swoich konsumpcyjnych odpowiedników. Teoretycznie, ten typ tonerów nie powinien być oferowany w kanale detalicznym. Tym nie mniej, na dzień dzisiejszy można swobodnie nabyć taki typ tonerów w wielu sklepach internetowych.

Jeśli chodzi o kod, według którego możemy wyszukać korporacyjny toner HP w Internecie, ma on podobna konstrukcje co dwupak. Litera „C” na końcu kodu wskazuje, że jest to toner korporacyjny, zaś przedostatnia litera wskazuje na to czy jest to korporacyjna wersja standardowego tonera czy tonera o zwiększonej wydajności.

Jeżeli chodzi o HP LaserJet M525, to tak jak i w przypadku dwupaków, w Polsce nie ma korporacyjnej wersji standardowego tonera HP. Natomiast jest dostępny korporacyjny toner HP CE255XC, który jest odpowiednikiem tonera o zwiększonej wydajności CE255X. Tak samo jak i konsumpcyjna wersja, korporacyjny toner CE255XC daje możliwość wydrukować 12 500 stron. Aczkolwiek, jego cena jest przeszło 20% niższa.

[product id="5210"]

Który oryginalny toner HP najbardziej opłaca się kupić?

Jak widzimy, jest kilka opcji oryginalnych tonerów HP, lecz która z nich jest najbardziej opłacalna dla użytkownika końcowego? Żeby to zrozumieć, obliczmy ceny tych tonerów oraz porównajmy ile kosztuje wydruk 1 strony na każdym z nich w naszej przykładowej drukarce HP LaserJet M525. Pamiętajmy, że ceny na oryginalne tonery HP są przywiązane do kursu dolara i mogą znacząco się różnić w różnych okresach. Dlatego ceny podane w poniższej tabeli są orientacyjne

Typ tonera

Cena

Wydajność

Cena wydruku jednej strony

CE255A - Standardowy

611 zł

6 000 stron

10,2 groszy

CE255X  - Wydajny

985 zł

12 500 stron

7,9 groszy

CE255XD - Dwupak

1 704 zł

25 000 stron

6,8 groszy

CE255XC - Korporacyjny

820 zł

12 500 stron

6,5 groszy

Jak widzimy, z tabelki, rozsądnie wybierając oryginalne tonery HP, tylko w ramach oferty jednego sklepu internetowego, można koszty wydruku z 10,2 groszy za stronę obniżyć do 6,5 groszy. Czyli oszczędzamy powyżej 36%. Jeśli wydajemy na tonery około 1000 zł miesięcznie, wybierając oryginalny toner do swojej drukarki w taki sposób, rocznie możemy zaoszczędzić około 4 300 zł lub wydrukować o ponad 66 000 stron więcej.

Jednak nawet to nie jest maximum oszczędności na oryginalnych tonerach HP. Zdarzały się przypadki, kiedy na zamówienie naszych stałych klientów udawało się nam dostarczać korporacyjne tonery CE255XD w cenie poniżej 600 zł brutto. Przy takiej cenie, koszt wydruku spadał do 4,8 groszy za stronę, a procent oszczędności sięgał 53% w porównaniu do standardowych kartridży.

Podsumowanie

Tak samo jak w każdej innej branży, dobre rozeznanie na rynku tonerów pomaga oszczędzać spore sumy na eksploatacji drukarki. Dlatego, jeśli mamy stałego dostawcę oryginalnych tonerów HP, warto dopytać go o różne opcje wkładów do swojej drukarki. Wystarczy przeprowadzić jedynie kilka operacji arytmetycznych, a z łatwością wyznaczymy, która z nich daje najtańszy koszt druku.

Jeśli, chciałbyś  poznać więcej sposobów jak jeszcze można oszczędzić na druku w firmie, używając oryginalnych tonerów, napisz do mnie maila na baszynski.o@alc-print.pl a z chęcią podzielę się swoją wiedzą.

Oleg Bashynskyi

Przeczytaj też inne posty na naszym Blogu:

Jak wybrać drukarkę do biura? - Licząc jej całkowity koszt posiadania!

Kolorowe drukarki laserowe. Kiedy warto kupić?

Laserem czy atramentem? Jaką drukarkę wybrać?

Programy Zarządzania drukiem (Managed Print Software) - co to jest?

Szybkość drukarki: PPM a IPM. Na czym polega różnica?

Czym jest aktualizacja firmware drukarki?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium