Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Co to jest CISS

Najczęściej zadawane pytania o CISS

co to jest CISS    1.      Co to jest CISS?

CISS – system stałego zasilania atramentem (z ang. CISS – Continuous Ink Supply System), który zasila głowicę drukującą tuszem podawanym z zewnętrznych zbiorników. Podstawą procesu stałego zasilania w CISS jest podciśnienie, które tworzy się w kartridżach wskutek zużycia obecnego w nich tuszu, co powoduje zasysanie kolejnej dawki tuszu przez specjalne rureczki z zewnętrznych 100 mililitrowych pojemników. Daje to możliwość szybszego drukowania większej ilości stron w porównaniu do zwykłych kartridży (średnia pojemność kartridża 15 ml) jak również pozwala znacznie zaoszczędzić, stosując zamiast oryginalnych tuszy, tańsze zamienniki. Więcej na ten temat

Skłąd CISS   2.      Z czego składa się CISS?

W skład większości systemów stałego zasilania atramentem wchodzą:

 • Pojemniki na tusz – każdy z pojemników ma oddzielny otwór wlewu. Pojemniki są łączone z kartridżami poprzez pasmo elastycznych rureczek.
 • Specjalne plastikowe kartridże, montowane na miejscu oryginalnych kartridży
 • Chipy współpracujące z oprogramowaniem drukarki – służą one do wysyłania systemowi operacyjnemu sygnałów o wyzerowaniu poziomu tuszu w kartridżu. Chipy montuje się na kartridżach.
 • Pasmo, składające się z rureczek silikonowych, które dostarcza tusz z zewnętrznych pojemników do kartridży.
 • Mocowania systemu

Zużycie tuszu   3.      Jakie jest zużycie tuszu w drukarce z zmontowanym systemem CISS?

Wyliczmy zużycie tuszu na przykładzie drukarki Epson R220

Jednego kartridża o pojemności 13 ml starcza na wydrukowanie 430 kartek A4 o 5% zapełnieniu (jak podje producent) lub na 21,5 kartek o 100% zapełnieniu (tak jak przy druku zdjęć). Czyli 13 ml/21,5 = 0,605 ml. Tyle tuszu idzie na wydrukowanie 1 kartki ze zdjęciem. W praktyce ta ilość będzie znacznie większa (około 1 ml na 1 kartkę ze zdjęciem), gdyż drukarka regularnie zużywa pewną ilość tuszu na przeczyszczenie dysz. Do tego, około 10-15% tuszu na zawsze zostanie w kartridżu i nie da się go więcej zużyć. W taki sposób, możemy stwierdzać, że zużycie tuszy wszystkich kolorów przy druku zdjęć to ok 1 ml na kartkę A4.

W wypadku CISS, automatycznie oszczędzamy 10-15% tuszu, którego nie da się zużyć w wypadku kartridży a na dodatek zmniejszamy ilość profilaktycznie zużytego tuszu na przeczyszczenie dysz, które odbywa się za każdym razem przy wymianie kartridży.

oszczędności    4.      Ile można zaoszczędzić stosując CISS?

Dzięki możliwości stosowania zamienników tuszy, które są tańsze od oryginalnych, możemy zaoszczędzić 1500 – 2500%. Przy tym, że zamienniki tuszu mogą nie ustępować jakością oryginalnym materiałom eksploatacyjnym.

jakość   5.      Jak CISS wpływa na jakość druku?

CISS nie ma absolutnie żadnego wpływu na jakość druku. Poza sama drukarką na jakość druku wpływają tylko stosowane tusze oraz papier.

montaż   6.      Na ile ciężko jest zamontować CISS?

Zamontować CISS nie jest trudno. Większość sprzedawców dołącza do systemu dokładną instrukcję. Na dodatek na YouTube można obejrzeć mnóstwo filmików z procesem montażu CISS na różnych modelach drukarek. W skrócie cały montaż składa się z następujących czynności:

 1. Napełnienie zewnętrznych pojemników tuszem
 2. Odpowietrzenie systemu za pomocą strzykawek, dołączonych do systemu
 3. Włożenie kartridży do drukarki
 4. Mocowanie pasma rureczek specjalnymi uchwytami do obudowy drukarki

Cały proces zajmuje ok. 20-50 min.

czy stosowanie CISS może szkodzić drukarce   7.      Czy stosowanie CISS może zaszkodzić drukarce?

Stosowanie CISS nie może zaszkodzić drukarce. Przy montażu systemu nie ingerujemy w mechanizmy drukujące lub inne części drukarki. Cały montaż systemu na drukarkę jest analogiczny do zmiany kartridży. Jedyna różnica – rureczki, mocowane są do zewnętrznej obudowy drukarki. Poza tym, stosowanie CISS zwiększa żywotność głowicy drukującej ponieważ:

 • Eliminuje się mechaniczny wpływ na głowicę drukującą podczas wymiany kartridży. Kartidże montuje się tylko raz i nie ma potrzeby je demontować
 • Do głowicy nie przedostaje się powietrze, co ma miejsce przy wymianie kartridży.

na jakich drukarkach można stosować CISS    8.      Na jakie drukarki można montować CISS?

CISS można zamontować na każdą drukarkę atramentową. Dla każdego modelu drukarki istnieje własny model CISS.

gdzie się stosuje    9.      Jakie są sfery zastosowania CISS?

W domu. Przy stosowaniu CISS znika potrzeba wyliczania wartości kartridży oraz oszczędzania na druku ulubionych zdjęć. 100 ml tuszu każdego z kolorów wystarczy, żeby wydrukować wiele dziesiątków zdjęć wysokiej jakości. Nie mówiąc już o zwykłych dokumentach tekstowych.

Fotolaby i drukarnie.  Stosowanie CISS pozwala szybko obsłużyć klientów (nie tracimy czas na zamienę kartridży) oraz zaoszczędzić sporo pienidzy na atramentach – stosowanie zamienników tuszy jest bardzo ważną kwestią przy dużej ilość wydruków.

Produkcja upominków i gadżetów.  Drukarki z CISS wykorzystuje się do druku na specjalnym papierze sublimacyjnym z którego obraz przenosi się na wyroby za pomocą termotransferu. Stosowanie CISS, wypełnionego tuszami sublimacyjnymi, znacznie obniża koszt gotowej produkcji.

Biuro. Drukowanie dużych ilości tekstów i kolorowych stron jest znacznie oszczędniejsze przy wykorzystaniu CISS. Współczesne drukarki atramentowe mogą spokojne konkurować w szybkości druku dokumentów tekstowych z drukarkami laserowymi. Montując CISS na takie atramentówki można osiągnąć szybkość druku laserowego, a finansowo zaoszczędzić od 200 do 500% w porównaniu do wartości tonera.

problemy przy stosowaniu CISS    10.  Jakie problemy mogą się pojawić podczas stosowania CISS?

Jeśli CISS został zamontowany prawidłowo, żadnych problemów nie powinno być. Jest wręcz odwrotnie odwrotnie, gdyż stosowanie CISS sprzyja wydłużeniu terminu eksploatacji drukarki.

Warto zwrócić uwagę na to, że przy montowaniu systemu, należy bardzo uważać na układanie pasma z rureczkami. Nie może się ono nigdzie przekręcić oraz przeszkadzać ruchowi głowicy drukującej. Negatywne skutki w stosowaniu CISS może wywołać jedynie wykorzystanie niskojakościowych tuszy. Mogą one zatykać dysze głowicy drukującej, co spowoduje zepsucie się urządzenia. Wymiana głowicy drukującej prawie zawsze kosztowo wynosi tyle samo, co wymiana całej drukarki. Z tego powodu zaleca się uważać na tusze, które kupujemy i unikać podejrzanie tanich materiałów. Nawet przy stosowaniu w CISS najdroższych z dostępnych tuszy, i tak znacząco oszczędzimy w porównaniu do wartości oryginałów.

Więcej informacji na temat CISS znajdziecie Państwo na naszym blogu atramentowka.com/blog

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium