Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
TONER ORYGINALNY KONTRA ZAMIENNIKI 0
TONER ORYGINALNY KONTRA ZAMIENNIKI

Toner do drukarki laserowej to element eksploatacyjny, który będziemy najczęściej wymieniać w naszym sprzęcie. Do wyboru mamy oryginalne wkłady od producenta oraz tańsze od nich zamienniki tonerów. Zamienniki cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników laserówek, bo pozwalają obniżyć koszty druku i eksploatacji, ale czy ich stosownie ma jakieś negatywne konsekwencje? I komu wierzyć na słowo – producentom drukarek czy producentom zamienników?

Tanie urządzenie i drogie, ale sprawdzone tonery: strategie producentów

Producentom drukarek laserowych zależy na tym, byśmy kupowali oryginalne wkłady, gdyż materiały eksploatacyjne to ich główne źródło dochodów. Sprzedają drukarki tanio, nie zarabiając na nich, licząc na regularny zysk ze sprzedaży względnie drogich w porównaniu do ceny urządzenia tonerów.


Obecnie najprostszą laserówkę można dostać już za 200 zł, natomiast koszt oryginalnego wkładu wynosi wtedy co najmniej 80-90 proc. ceny drukarki. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika to zbyt wysoka cena, dlatego wiele osób decyduje się na zamienniki, które są 30-70 proc. tańsze od swoich markowych odpowiedników.


Wszystkie największe firmy produkujące drukarki jednym głosem mówią o konieczności używania oryginalnych tonerów, gdyż wg producentów tylko one gwarantują najwyższą jakość druku i zgodność z normami ISO. Straszą również utratą gwarancji na urządzenie w przypadku stosowania nieoryginalnych wkładów.


Co do kartridży z tonerem oryginalnym, jednego możemy być pewni: optymalnych, przewidywalnych i powtarzalnych parametrów drukowania. Wszystko zależy od kryterium, którym kierujemy się przy zakupie: czy będzie to cena, czy pewność jakości.

Zamienniki jak oryginały: alternatywni producenci bronią swoich wyrobów

Warto podkreślić, że producenci drukarek nie zajmują się wytwarzaniem ani toneru, ani kaset, ale kupują je od wyspecjalizowanych w tym firm. Firm, które nota bene sprzedają swoje wyroby również producentom zamienników. Czy można więc powiedzieć, że ich jakość jest taka sama lub porównywalna?

Najwięcej zależy tu od producenta zamienników tonerów. Możemy bowiem rozróżnić dwa typy wkładów alternatywnych:

  • regenerowane – powstają poprzez napełnienie wyczerpanej, oryginalnej kasety (uprzednio wyczyszczonej) nowym tonerem. Jednak ponownie wkład napełnić można najwyżej 2-3 razy bez wymiany części, potem kaseta nadaje się już tylko do wyrzucenia. Tonery regenerowane mogą (ale nie muszą) mieć gorszą jakość wydruku, a to ze względu na pewien poziom zużycia elementów mechanicznych;
  • refabrykowane – producenci refabrykowanych tonerów skupują puste kasety, demontują je, zużyte elementy utylizują, a ze sprawnych części powstają nowe wkłady. Po złożeniu kartridża i napełnieniu go tonerem często przechodzi on następnie proces kontroli jakości, co ma zagwarantować powtarzalność i wydajność parametrów drukowania.

Oczywiście w przypadku tonera refabrykowanego będziemy mieli do czynienia z o wiele lepszym jakościowo produktem niż toner regenerowany. Niektórzy producenci zamienników umieszczają odnośną informację na produkcie, warto to zawsze sprawdzić. Warto też dodać, że refabrykacją zajmują się największe firmy na rynku zamienników – mogą sobie na to pozwolić. Mniejsi producenci często dążą do maksymalnego ograniczenia kosztów za cenę mniejszej jakości.
Wiele dobrych firm wymienia również każdorazowo istotne mechanizmy (bęben światłoczuły, przekładnie odpowiedzialne za przesuwanie papieru), bez względu na stopień ich zużycia.

Toner do drukarki laserowej – co w końcu wybrać?

Kierując się kryterium ceny, nie ma żadnych wątpliwości, że lepiej wybrać zamienniki tonerów. Jednak należy uważnie dokonywać zakupów, i raczej wystrzegać się najtańszych produktów od mało znanych firm. Na rynku działa wielu sprawdzonych już producentów, którzy oferują wyroby nie odbiegające jakością od oryginałów, a czasami przewyższające je wydajnością. Warto również sprawdzić, czy wybrany producent oferuje gwarancję na pokrycie kosztów naprawy w przypadku awarii sprzętu.

Kierując się kryterium jakości, można powiedzieć, że użytkowanie oryginalnych wkładów wiąże się z pewnością co do jakości i wydajności produktu. Raczej nie spotkamy się z sytuacją, że toner taki będzie wadliwy, zaś ryzyko to zawsze może wystąpić w przypadku zamienników. Jednakże za pewność tę musimy zapłacić większą cenę. Zaletą jest też zachowanie gwarancji producenta na urządzenie, którą to często tracimy, korzystając z wkładów alternatywnych.

Firmy, które drukują dużo i dla których jakość wydruku jest istotna, mogą pozwolić sobie na oryginalne tonery do drukarek laserowych, zwłaszcza że mogą odliczyć sobie VAT. Natomiast prywatni użytkownicy, którzy drukują głównie tekst i używają drukarek monochromatycznych, na pewno docenią ekonomiczne zamienniki.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium