Skontaktuj się z nami już dziś!

Skontaktuj się!
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Zamienniki do drukarek. Czy to legalne? 0
Zamienniki do drukarek. Czy to legalne?

Zamienniki do drukarek, to temat znany i nieustająco rozpalający dyskusje na internetowych forach. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy używania tzw. alternatywnych materiałów eksploatacyjnych, zdecydowanie bronią swoich racji i przekonują o ich słuszności.

O co w tym wszystkim chodzi, czym właściwie są zamienniki i czy ich stosowanie nie łamie przypadkiem przepisów prawa?

Zamienniki do drukarek, czyli co?

Zamienniki, to po prostu materiały eksploatacyjne niezbędne do użytkowania drukarki (np. tusz czy toner), które nie zostały wyprodukowane przez producenta drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego, tylko przez inną firmę. I tu pojawia się konflikt interesów, gdyż producenci urządzeń drukujących oczywiście chcą, aby klienci kupowali tylko oryginalne materiały sygnowane ich marką.

Jest to naturalne, gdyż właśnie ze sprzedaży tych produktów czerpią największe zyski i nie chcą ich stracić. Zamienniki są z reguły sporo tańsze od oryginalnych produktów, dlatego klienci chcący obniżyć koszty drukowania często je wybierają.

Firm produkujących zamienniki do drukarek jest całkiem sporo i chociaż oczywiście nie wszystkie mają w ofercie doskonałe wyroby, to wiele z nich wytwarza produkty o zbliżonych parametrach do oryginałów. Wielkie koncerny informatyczne starają się wyeliminować konkurencję i zniechęcić klientów do kupowania zamienników, jednak nie zawsze im się to udaje, ponieważ cena jest tu jednak decydującym czynnikiem wyboru.

Czy produkcja i używanie zamienników do drukarek jest zgodna z prawem?

Generalnie tak; należy jednak rozróżnić zamiennik od podróbki. Firmy produkujące podróbki, starają się celowo wprowadzić klienta w błąd i naśladować oryginał projektując np. łudząco podobne opakowanie lub logo. Takie postępowanie jest naruszeniem przepisów prawa i należy liczyć się z konsekwencjami.

Legalne zamienniki do drukarek, to te, które są łatwo identyfikowalne, dobrze oznaczone i nie naśladują produktów innej firmy. Jednak i tu może dojść do konfliktu, czego przykładem jest działanie Hewlett – Packard w stosunku do polskich producentów zamienników. Firma domagała się usunięcia z rynku produktów, które naruszały prawa patentowe HP, co przyczyniło się do znacznego zmniejszenia ilości zamienników tuszy do drukarek hp.

Producenci oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek, starają się wprowadzać rozwiązania technologiczne i marketingowe, mające na celu obniżenie kosztów wydruku, aby kupowanie zamienników przestało być tak opłacalne. Na razie jednak, oba sektory współistnieją na rynku i mają swoich zwolenników jak i przeciwników wśród klientów.

Decydując się na zakup zamienników do drukarek, warto wiedzieć, że producenci urządzeń drukujących bardzo często w razie awarii sprzętu nie uznają gwarancji, jeśli klient nie korzystał z oryginalnych wkładów. Dlatego, dobrze jest kupować zamienniki od firm, które same udzielają gwarancji nie tylko na swój produkt, ale również na drukarkę, w której będzie zamontowany np. tusz czy toner.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium